2007, het jaar van de Steenuil


Steenuil - foto: Pauline van Marle

Steenuil - foto: Pauline van Marle

















Kleinschalige cultuurlandschappen in het Rijk van Nijmegen verliezen steeds meer van hun karakteristieke soorten bomen, planten en dieren. Het intensieve landgebruik, het verdwijnen van singels, houtwallen en ruige hoekjes, en het steeds ‘netter’ worden van gebouwen en (boeren)erven, zorgt ervoor dat de kleinste uil van Nederland, de Steenuil, zich steeds minder goed weet te handhaven in dit gebied.

De Werkgroep Steenuil, bestaande uit Marcel Bingley, Pauline van Marle en Remco Wester van de Vogelwerkgroep Nijmegen, besteedt daarom in 2007 het gehele jaar volop aandacht aan deze soort. In het voorjaar zal veel aandacht worden gegeven aan het zoeken en verzamelen van waarnemingen. Regelmatig zal er een tussenstand gepubliceerd worden en in het voorjaar van 2008 zullen de verzamelde gegevens worden gepresenteerd in een artikel in de Mourik. De werkgroep broedt er verder nog even op om ook op een andere wijze aan het eind van het jaar aandacht aan het Jaar van de Steenuil te geven.

Waarnemingen verzamelen

Steenuil - foto: Pauline van Marle

De VWG Nijmegen wil in 2007 een zo compleet mogelijk beeld van de Steenuilen in haar werkgebied proberen te verkrijgen. De Steenuil is echter een lastig te inventariseren soort en vraagt veel aandacht in een onderzoek. Ze kunnen namelijk naast luidruchtig ook zéér zwijgzaam zijn. Om een goed beeld te krijgen is de werkgroep daarom ook zeer geďnteresseerd in uw waarnemingen.

Weet u een Steenuil te zitten, geef dan een zo nauwkeurig mogelijke beschrijving van de locatie en wat u hebt waargenomen: een rustende vogel, of een paartje, een roepende uil of heeft u jonge vogels gezien? Al deze waarnemingen zijn van harte welkom. Uw waarnemingen kunt u invoeren op ons nieuwe waarneming-scherm



Voor een actuele stand van ons Steenuiljaar, kijk op waarnemingenkaart Steenuil 2007



Meer informatie over het Jaar van de Steenuil is te verkrijgen bij

Marcel Bingley
Per email: steenuil@vogelwerkgroepnijmegen.nl
Telefonisch: 024 – 37 90 600 (na 20.00u)


Links Steenuil:


STONE
STONE (STeenuil Overleg NEderland)De stichting die zich bezighoudt met de Steenuil in het algemeen en het bevorderen van het onderzoek en de bescherming van de Steenuil in het bijzonder.

Steenuilwerkgroep Groningen
Een mooie site met een keur aan foto’s, video-opnames en alle geluiden (zie “Herkenning”) wordt onderhouden door deze regionale werkgroep.

Natuurmuseum Nijmegen
In het Natuurmuseum Nijmegen is vanaf 14 januari de exposite “Bij Nacht en Ontij” te bezoeken: wordt wijzer over alle uilen in Europa!

Uilen in Brabant
Een website over uilen in Noord Brabant.

Steenuilenwerkgroep Zeeuws-Vlaanderen
Natuurbeschermingsvereniging de Steltkluut heeft enkele jaren geleden intensief de steenuil geďnventariseerd. Download hier hun rapport of lees alles over de bouw van nestkasten.

Worldowlconference
Van 31 oktober – 4 november vindt de “World Owl Conference in ons land plaats; in Groningen om precies te zijn. U vindt alle informatie hierover op deze site.

Verder zijn STONE, SOVON, Landschapsbeheer Nederland en Vogelbescherming Nederland gestart met een nieuw project voor de bescherming van steenuilen en andere vogels van kleinschalige cultuurlandschappen. In het kader daarvan hebben zij de brochure “Steenuil onder de Pannen - Variatie op het Erf” uitgebracht. Deze brochure is te bestellen bij STONE.